Nie ma niepodległej Polski bez wolnych Polek.

Relacja

Nadszedł dzień powrotu Siłaczek do zbiorowej świadomości. Było ich bardzo wiele, a dziś mało o nich wiemy. W czasie hucznych obchodów stulecia niepodległości Polski najwyższy czas przypomnieć i wziąć przykład z siły i mądrości tamtego pokolenia kobiet. Wolna Polska nie byłaby możliwa tylko dzięki sile ojców niepodległości.

Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument „Siłaczki”. O ich wieloletnim boju o sprawy kobiet,  bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostajePrawa się zdobywa w walce!

„Siłaczki” to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa kobiet. O polskich bohaterkach, które wzięły sobie na sztandar motto Marii Dulębianki: Odważmy się być wolnymi!  - pierwszej kandydatki na posłankę do Sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Film, o którym robiło się już głośno na długo przed jego premierą.*

Zwiastun filmu:

 

Siłaczki - I zwiastun filmu - emotikonfilm

video-thumbnail Watch on YouTube

  

Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski (Fundacja Obiektyw-Na) – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 „Solidarność według kobiet”.

Film powstał w kooprodukcji z Miastem Warszawa-Dom Spotkań z Historią, Krakow Film Commission, Muzeum Historii Polski w programie "Patriotyzm Jutra", współpracy z  Fundacją Heinricha Bölla w Warszawie oraz partnerstwie z Miastem Poznań i przy wsparciu crowdfunderów na PolakPotrafi.pl.

Prapremiera filmu odbyła się 28 listopada w warszawskim Kinie Muranów. 

 

Dalsze pokazy przedpremierowe (częściowo z udziałem twórców) odbędą się m. in. w Krakowie (30.11.), Wrocławiu (1.12), Poznaniu (2.12), w Pile (3.12), Gryfinie (4.12), Szczecinie (5.12), Żorach (7.12), Lublinie (10.12), Olsztynie (12.12), Gliwicach (14.12).

Na początku 2019 film trafi do kin w całej Polsce, a także w innych krajach europejskich, m. in. w Niemczech.

*Wybrane wywiady i artykuły o powstawaniu i zbliżającej się premierze Siłaczek.

Galeria zdjęć z prapremiery filmu w kinie Muranów.