Świat w naszych miastach, nasze miasta w świecie

Relacja

Tegoroczna edycja Świata pod lupą. Warszawskich Spotkań Międzynarodowych odbyła się pod hasłem przyszłości zarówno tego wielkiego, dalekiego świata jak i czekających nas zmian w najbliższym miejskim otoczeniu. 

Podczas dwóch dni odbyło się dziesięć debat z udziałem 40 ekspertów i ekspertek z 13 krajów. Dzięki zaangażowaniu organizacji partnerskich udało się zgromadzić różnorodne grono specjalistów w dziedzinach takich jak stosunki międzynarodowe, ekonomia, nowe technologie, urbanizacja czy migracja. Wszystko po to, by licznie przybyła publiczność mogła jak w soczewce przyjrzeć się aktualnym trendom i wyzwaniom, z jakimi boryka się tak wielka jak i mniejsza polityka.  

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się debata z udziałem gospodarzy miast – Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydentki Warszawy, Roberta Biedronia, prezydenta Słupska i Kathariny Fegebank, wiceburmistrzyni Hamburga. W dyskusji przeplatały się wątki lokalne, warszawskie i polskie z tymi bardziej globalnymi, jak wpływ zmian klimatu na przyszłość miast.

Wszystkie dyskusje można prześledzić na nagraniach video. Liczymy nie tylko na zachowanie w ten sposób najważniejszych konkluzji, ale  i na inspirację do dalszych debat zarówno obecnych z nami gości jak i tych, którzy nie mogli dotrzeć do Centrum Kreatywności. Wśród tematów znajdą Państwo: nowy globalny porządek, politykę migracyjną w Europie, ruchy miejskie w Europie Środkowo-Wschodniej czy urbanizację w Afryce Subsaharyjskiej. Nagrania do pobrania tutaj.

W czasie Świata pod Lupą nie zabrakło także globalnej polityki energetycznej i klimatycznej. Wieczorem pierwszego dnia pokazaliśmy pierwszy polski pełnometrażowy dokument o potencjale rozwoju zielonej energii w Polsce „Punkt krytyczny. Energia odNowa” w reżyserii Łukasza Bluszcza wyprodukowany przez WWF. Twórcy w jasny sposób pokazują w nim, przed jakimi wyzwaniami staje nasza cywilizacja ze względu na postępujące zmiany klimatu.  

Świat pod lupą zakończyła już tradycyjnie dyskusja o Polsce i jej miejscu w Europie z udziałem ministra Marka Magierowskiego, ambasador Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i ekonomisty dr. Marcina Kędzierskiego. 

Nie zapominamy także o młodszej generacji, ją także pragniemy włączać do naszych wydarzeń. Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty „Moja Warszawa” z zaproszeniem do gier i zabaw na temat ulubionych zakątków miasta stołecznego.

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy za aktywny udział!

I wszystkich zapraszamy już za rok, 12 i 13 października 2018 do Centrum Kreatywności i Muzeum Pragi w Warszawie! 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć tutaj.