Świat pod Lupą. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe

Europejska Rada Spraw Zagranicznych i Fundacja im. Heinricha Bölla zaprosiły do Muzeum POLIN w dn. 3-4.06.2016  w dwudniową „podróż” przez ważne i ciekawe problemy międzynarodowe naszych czasów w towarzystwie znakomitych intelektualistów, wybitnych ekspertek i innych interesujących rozmówców z różnych krajów. Sesje plenarne, debaty i kulturalno-edukacyjne wydarzenia towarzyszące pozwoliły zobaczyć współczesne wyzwania wyraźniej i z wielu perspektyw. Rozmawialiśmy o rosyjskiej propagandzie, o tym, jak będą wyglądać wojny przyszłości, jaka będzie Ameryka po wyborach i czy w Europie może powstać "Islamistan". Spotkaliśmy się z reportażystkami oraz uchodźcami mieszkającymi w Polsce. A na koniec, w gronie czołowych intelektualistów młodego pokolenia, zastanawialiśmy się, jak Polska powinna odnaleźć się w Europie i świecie, które w nadchodzących latach oferować będą nowe wyzwania. Warszawskie spotkania międzynarodowe są otwarte dla wszystkich, którzy podzielają naszą fascynację światem i troskę o jego przyszłość.

2016_swiat_pod_lupa_IMG_8692__

Fotorelacja na Flickr.

"Wydarzenie odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Przyświeca mu założenie, że stanie się cykliczną imprezą otwartą dla wszystkich zainteresowanych światem, którzy chcieliby w inny sposób niż przez mainstreamowe media dowiedzieć się o sprawach, z którymi boryka się świat, Europa i Polska", powiedziała Małgorzata Kopka w rozmowie z dziennikarką PAP. "Świat pod lupą" - ma sygnalizować chęć bacznego przyjrzenia się temu, co dzieje się w polityce, relacjach i trendach międzynarodowych oraz jakie to ma przełożenie na codzienne życie obywateli. Pełny tekst na portalu onet.pl.

Gościliśmy m.in. wiodącego europejskiego myśliciela Iwana Krasteva, czołową komentatorkę „Le Monde” Sylvie Kauffmann, autora bestsellerowych esejów Marka Leonarda, a także Judy Dempsey, autorkę biografii Angeli Merkel i wieloletnią korespondentkę „New York Times”. Honorowego patronatu udzielił Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, a obecni i byli RPO dyskutowali z publicznością o wartości praw obywatelskich w naszym regionie w obliczu aktualnych wyzwań.Komplet nagrań na Youtube "Świat pod Lupą".

Wszystkie podcasty na naszym kanale Mixcloud.

Szczegółowe informacje, w tym sylwetki gości, bogata w różnorodne materiały edukacyjne i relacje Strefa Wiedzy, dostępne są na stronie www.swiatpodlupa.eu i fanpejdżu.

"Dwudniowe spotkanie ekspertów ds. międzynarodowych w Warszawie, omawiających z udziałem publiczności bieżące wyzwania, stojące przed światem, jest inicjatywą potrzebną, a jednocześnie unikalną. Dobrze się dzieje, że organizacje non-profit oraz think tanki zamknięte na co dzień w przestrzeni analitycznej, stwarzają możliwości wszystkim zainteresowanym zapoznania się z przemyśleniami ciekawych ludzi" - tak brzmi fragment recenzji 1. edycji Warszawskich Spotkań Międzynarodowych.

Medium Publiczne opublikowało także szczegółowe relacje z dwóch paneli "Czy Zachód ma przyszłość: Europa i USA w erze niepewności” oraz "Wybory w Stanach: implikacje dla Europy”.

MEMY_1_steiniger

Zachęcamy do odsłuchania specjalnych audycji towarzyszących konferencji na antenie Polskie Radia, jednego z patronów medialnych wydarzenia:

  • wywiad z Markiem Leonardem, szefem European Council on Foreign Relations (ECFR), o przyszłości Europy i Stanów Zjednoczonych w kontekście relacji z Rosją i walki różnych państw o globalną dominację

  • rozmowa z Ralfem Fücksem, prezesem Fundacji im. Heinricha Bölla (hbs) o roli Niemiec we Wspólnocie Europejskiej

  • podsumowanie konferencji w programie "Świat w powiększeniu" o wartościach europejskich i odpowiedzi na wzrost nastrojów eurosceptycznych i nacjonalistycznych, propagandzie rosyjskiej oraz skutkach ewentualnego wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Występują:  Mark Leonard (ECFR), Ralf Fücks (hbs), Judy Dempsey (Carnegie Europe), Anton Shekhovtsov (Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu),  Marcel H. Van Herpen (Cicero Foundation), Bruno Maçães (były sekretarz stanu ds. relacji europejskich w rządzie Portugalii)

  • dialog z dr Nikolayem Petrovem, rosyjskim analitykiem, o tym dokąd zmierza Rosja Władimira Putina i jakie są jej stosunki z Unią Europejską

  • dyskusja z Piotrem Burasem, dyrektorem warszawskiego biura ECFR, o podziale w Unii w sprawie utrzymania sankcji wobec Kremla

  • wypowiedź Sergeya Lagodinskyego, dyrektora referatu UE/Ameryka Północna Fundacji im. Heinricha Bölla, o pozytywnym zjednoczeniu Europy w odpowiedzi na terroryzm

Partnerzy: Fundacja Orange, Against Gravity, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centre for European Policy Analysis, Forum Młodych Dyplomatów, Humanity in Action, New Eastern Europe, Nowa Europa Wschodnia, Polskie Forum Migracyjne

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Patronaty: Rzecznik Praw Obywatelskich, Muzeum POLIN, Collegium Civitas, Polskie Radio, Rzeczpospolita, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, Krytyka Polityczna, Kultura Liberalna, Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Wszechnica.org, Biznes Alert.
 

Projekt logo i materiałów graficznych: Rzeczy Obrazkowe